fbpx

Był Włochem, ale urodził się w Londynie 3 maja 1991 roku, gdzie wówczas przebywali jego rodzice Antonia i Andrea Acutisowie. Chrzest Carla odbył się już 18 maja, a więc dwa tygodnie po narodzinach. Z tej okazji pani Antonia zamówiła tort w kształcie baranka. Była to niejako zapowiedź, że jej malutki synek po przyjęciu chrztu dostał się pod najlepszą opiekę Jezusa – Dobrego Pasterza.

Carlo był niezwykłym dzieckiem, a rodzice i dziadkowie uważali go za wyjątkowo uzdolnionego chłopca. Podobno swoje pierwsze słowa, wymówił mając kilka miesięcy, a jako sześciolatek zafascynował się programowaniem i montowaniem filmów. Była jednak taka rzecz, która bez wątpienia wyróżniała Carla spośród innych dzieci: jego niezwykła pobożność. Gdy Carlo miał cztery latka, przyśnił mu się zmarły dziadek, który poprosił go, by modlił się za wszystkie dusze w czyśćcu, w tym za niego. Mały Carlo bardzo przejął się tą prośbą i od tej pory codziennie wspominał w modlitwie wszystkich tych, którzy jeszcze czekają na możliwość spotkania z Bogiem.

Czy Carlo był „nie z tego świata”?

W pewnym sensie tak. Przede wszystkim dlatego, że zrozumiał coś, o czym często zapominamy – że nasze życie na ziemi jest tylko przystankiem na drodze do nieba. I że osiągnięcie tego celu to nasze największe życiowe wyzwanie. Jego koledzy, którzy go znali, czuli, że Carlo wie więcej niż oni sami – jakby Bóg dał mu szczególną łaskę rozumienia najtrudniejszych spraw, mimo że był małym chłopcem. Swoimi pytaniami i odpowiedziami na temat wiary zawstydził niejednego księdza. Carlo, by móc wejść na najlepszą z dróg ku niebu, już od najmłodszych lat codziennie odmawiał różaniec, a w wieku siedmiu lat poprosił o możliwość przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej, wcześniej niż jego rówieśnicy. Już wtedy wiedział, że Eucharystia to prawdziwa autostrada do nieba.

Czy jego codzienne życie było „normalne?”

I tak, i nie. Był zwykłym chłopakiem. Lubił biegać i grać w piłkę, fascynowały go komputery i nowe technologie. Uwielbiał zwierzęta, więc hodował i psy, i koty, i rybki. Chodził do zwykłej szkoły i miał zwyczajnych kolegów.  A jednocześnie wspierał imigrantów, których spotykał w Mediolanie. Przekazywał im między innymi śpiwory oraz jedzenie, które kupował z własnego kieszonkowego.  Po swoich lekcjach pomagał w nauce młodszym kolegom i tworzył strony internetowe dla parafii oraz różnych projektów, w tym dla wolontariatu prowadzonego przez Instytut Leona XIII.

Zaprojektował kilka wystaw multimedialnych, z których najsłynniejsza jest ta poświęcona cudom eucharystycznym. W samych Stanach Zjednoczonych pokazano ją w ponad 10 000 parafii. Między innymi dlatego nazywany jest Bożym influencerem. Stronę miracolieucaristici.org odwiedza miesięcznie nawet 100 tysięcy osób, jest ona dostępna także w języku polskim. To jednak nie wszystkie osiągnięcia „błogosławionego informatyka”. Na oficjalnej stronie poświęconej Carlowi carloacutis.com znajdują się trzy inne opracowane przez niego witryny internetowe: apparizionimadonna.org (Objawienia Maryi Panny), InfernoPurgatorioParadiso (Piekło Czyścieć Raj) oraz AngeliDemoni (Anioły i Demony). 

Choroba

Jego aktywne życie niespodziewanie przerwała choroba. Początkowo myślano, że to zwykłe przeziębienie, jednak jego stan zdrowia szybko się pogarszał. Gdy trafił do szpitala, zdiagnozowano u niego ostra białaczkę szpikową. Mózg Carla przestał funkcjonować 11 października 2006 roku, a jego śmierć stwierdzono 12 października, 72 godziny po postawieniu diagnozy.

Proces beatyfikacyjny Carla rozpoczął się w diecezji mediolańskiej w 2013 roku. 5 lipca 2018 papież Franciszek zatwierdził dekret o heroiczności jego cnót, a 21 lutego 2020 zatwierdził cud za jego wstawiennictwem. Wydarzył się on w Brazylii. Dotyczył chłopca, który urodził się z wadą trzustki. Powodowała ona ogromne problemy z trawieniem, dziecko mogło przyjmować tylko płyny i zmagało się z nieustannym bólem. Jedyny ratunek stanowiła operacja, ale była ona obciążona ogromnym ryzykiem. Poznawszy historię chłopca, o. Marcelo Tenorio, proboszcz parafii św. Sebastiana w Campo Grande, rozpoczął publiczną nowennę, prosząc o wstawiennictwo Carla. Matka Carla przesłała mu golf syna poplamiony jego krwią. Po modlitwie i błogosławieństwie dziecko, które od razu poczuło się lepiej. Trzeciego dnia nowenny mały pacjent był już w domu i jadł, a trzustka nie miała żadnych śladów choroby. Dziecko do dzisiaj jest zdrowe.

Beatyfikacja

Carlo Acutis został beatyfikowany 10 października 2020 roku w Asyżu, gdzie spoczywają jego doczesne szczątki. Jego wspomnienie liturgiczne obchodzimy 12 października.

© Diocesi Assisi – Nocera Umbra – Gualdo Tadino